Od nového školního roku kladenské školy zavádějí inovativní vzdělávací programy zaměřené na rozvoj digitálních dovedností a kritického myšlení. Tyto programy mají za cíl lépe připravit studenty na požadavky moderního pracovního trhu a posílit jejich konkurenceschopnost v rychle se měnícím světě.
Digitální gramotnost jako priorita
V rámci nového programu "Digitálně gramotná škola" budou žáci od první třídy seznamováni s bezpečným používáním digitálních technologií. Na druhém stupni základních škol a na středních školách se pak výuka zaměří na programování, práci s daty a mediální gramotnost.
"Naším cílem je, aby každý absolvent kladenské školy byl nejen uživatelsky zdatný v práci s digitálními technologiemi, ale také chápal principy jejich fungování a dokázal kriticky hodnotit informace," říká Mgr. Jana Svobodová, vedoucí odboru školství Magistrátu města Kladna.
Zapojení odborníků z praxe
Součástí nového vzdělávacího programu je také zapojení odborníků z praxe do výuky. Žáci budou mít možnost pravidelně se setkávat s profesionály z různých oborů, kteří jim představí praktické využití získaných znalostí a pomohou jim lépe se orientovat v možnostech budoucího profesního uplatnění.
"Propojení teorie s praxí je klíčové. Žáci musí vidět, že to, co se učí, má reálné využití v životě. Proto jsme navázali spolupráci s řadou kladenských firem a institucí, které budou do vzdělávacího procesu aktivně vstupovat," vysvětluje Ing. Pavel Novotný, ředitel Gymnázia Kladno.
Kritické myšlení a měkké dovednosti
Druhým pilířem nových vzdělávacích programů je rozvoj kritického myšlení a měkkých dovedností. Školy budou klást větší důraz na schopnost žáků analyticky myslet, řešit problémy, efektivně komunikovat a spolupracovat v týmu.
"Doba, kdy stačilo memorovat fakta, je dávno pryč. Dnes potřebujeme mladé lidi, kteří umí informace vyhledat, kriticky je zhodnotit a využít k řešení problémů. Právě tyto dovednosti budeme cíleně rozvíjet," říká PhDr. Martina Černá, ředitelka ZŠ Amálská.
Finanční podpora města
Město Kladno na zavedení nových vzdělávacích programů vyčlenilo ze svého rozpočtu 15 milionů korun. Tyto prostředky budou použity na modernizaci učeben, nákup pomůcek a další vzdělávání pedagogů.
"Vzdělávání je pro nás prioritou. Chceme, aby kladenské školy patřily k nejlepším v regionu a připravovaly žáky na výzvy 21. století. Proto neváháme investovat do modernizace výuky a zlepšování podmínek pro žáky i učitele," uvedl primátor města Kladna.
Pilotní projekt
Nové vzdělávací programy budou nejprve zavedeny na pěti vybraných školách jako pilotní projekt. Po vyhodnocení zkušeností se postupně rozšíří do všech kladenských škol.
"Je důležité postupovat systematicky a vyhodnocovat dopady změn. Proto začínáme s pilotním projektem na vybraných školách. Věříme, že se nám podaří vytvořit kvalitní vzdělávací model, který bude inspirací i pro další města," dodává Mgr. Jana Svobodová.
Rodiče a veřejnost budou o průběhu zavádění nových vzdělávacích programů pravidelně informováni prostřednictvím webových stránek škol a města Kladna.